A MONDAIN GALAMB KIALAKULSNAK TRTNETE
A mondain-t rgebben gy knyveltk el, mint klnbz mret, nagy s kzepes galambok keverkt, amelyek ppen ezrt a legvratlanabb sznek s formjak voltak. Akadtak olyanok, melyek bbitsak, s olyanok, amelyeknek lba a karmokig tbb-kevsb tollas volt. Ez a keverk vlt – hla a galambtenysztk szorgos munkjnak – a „FRANCIA_MONDAIN”-n. Csaknem fl vszzada tenysztettk ki ezt a fajtt, s a killtsokon 30 ve hivatalosan brljk. Lpsrl lpsre kvethettem a fejldst, amit ez a kivlaszts jelentett, s vlik hasznra mg ma is a „MONDAIN”-nek. si szrmazs, mivel mr Buffon is megemlti ket munkiban. Klnbz kiegszt neveket adott nekik, aszerint, hogy milyen vidken ltek. gy pldul lteztek „Mondain Picard”-ok, „Limusin”-ok, „Gascon”-ok, stb. Valsznleg alkalmaztak nagy galambokat, mint a „Romain” s „Montuban”, hogy nveljk a fajta slyt, amit csak jvedelem szerzsre hasznltak, ppen gy, mint a „Bagdais”-t, de ezek keresztezsek csak tkletlen, korcs madarakat eredmnyeztek.
A szzad elejn trtnt, hogy tbb amatr, - akiknek az ln M. Alfred Grittont, a Galamb Bart Trsasg elnkt kell emltennk – vllalkozott arra, hogy a „Mondain” fajtt igazn jellegzetess formlja, s meghatrozza annak jellemzit. Mindenekeltt egy olyan klnleges alkat hsgalambra volt szksge, mely lnynek egsze elegns volt. Ezen ttrk arra trekedtek, hogy kitenysszenek egy kerekded, szles, rvid trzs, alacsony lbakon ll madarat, amelyhez azonban illik az elegancia, melyet a viszonylag kis fej rajzolata, ve, a finom csr, a finoman velt sima s szles szemhj ad. Ez az alkot munka arra irnyult, hogy fokozatosan cskkentse a „Romain” fajta testnek hosszt, fejnek slyt, s a „Bagdais” esetlensgt. Ez idben jutott eszbe M. Grittonnak, hogy egy olasz madarat alkalmazzon a „Romagnol”-t. Ennek formja megfelelt annak, ami utn kutattak. Alkalmazta a „Boulant Gantois”-t is, melynek feje s teste ugyanezen sajtossgokkal rendelkezett. De e kt fajtnak a lba tollas volt, s
termszetesen az keresztezettek kztt szmos pldny akad, melynek lbait, ujjait sr toll bortotta. gy, az vek sorn az els „Mondain”-eket a killtsokon kt osztlyba soroltk, a sima lb „Mondain”-ek s a tollas lb „Mondain”-ek osztlyba.
Ekzben a fajta alaktsra tett erfesztseknek meg lett az eredmnye, a forma bevlt, hla a „Romagnol”-oknak, ugyanakkor az eldk slya gyakorlatilag megmaradt. gy ltszott, clt rtek. Mgis gy bizonyult, hogy a tollas lb csak bosszsg forrsa a tenysztsben, mivel nehzkes megjelenst adott a madrnak, melyet elegnsnak kpzeltek el.
A munka jra kezddtt, hogy eltntessk ezeket a tollakat. Lassacskn sikerlt is, s mr csak az emlkek kztt lnek. A „Mondain” formt lttt, de az egyntetsg hinya megakadlyozta abban, hogy magas helyezst rjen el a killtsokon. Egyes galambtenysztk ezt nem vettk komolyan. Olyan madarat akartak, mely ha versenyre nem is vihet, nagyszeren alkalmas a fogyasztsra val tenysztsre. Ez mindaddig gy volt, mg 1931-ben M.G.Dupin a Francia Galamb Klub ftitkra – elfogadva a prizsi killts kihvst –lthatta kk „Mondain” galambjait belpni a megbecsls „kalitkjba”. Sikere 1933-ban s 1934-ben a „Tenyszts nagydj”-val folytatdott, a G.P.H. s a P.H. megsrtse nlkl, gy brk eltt, mint ltalban.
Megszletett teht a pontos fajtalerssal rendelkez „Francia Mondain”. Ezutn micsoda utat tett meg! Alig van olyan killts, ahol ne „Mondain”-ok lennnek tbbsgben, s prizsi nemzetkzi szalon bemutat tbb szzat az amatrknek, akik egyre tbben rdekldnek e fajta irnt. A „Francia Mondain” termszetesen az elnys fajtk kz tartozik, de azt lehet mondani, hogy kivlasztsuk legalbb annyi figyelmet ignyel, mint a ritka, fantzia szlte fajtk, figyelembe vve a hatalmas versenyt, amelyet kitr sikere hozott ltre.
Ezrt a j eredmnyekrt mindenekeltt hlval tartozunk mindazoknak, akik dolgoztak, s munkjukkal hozzjrultak ahhoz, hogy ltrehozzk azt a francia zlsnek megfelel madarat, a „MONDAIN”-t, s javasoljuk, hogy a klfldi tenysztk is kezdjenek rdekldni irnta. E galamb tenysztse olyan forrsa a megelgedsnek, mely lete vgig ksri azt, aki megprblkozik vele.
Forrs: http://www.mondainclub.hu
|