A CASTOR REX KITENYSZTSNEK TRTNETE
A rex nyulak trtnete 1919-ben kezddtt a franciaorszgi Coulong faluban, amikor egy Caillon nev farmer normandiai normlszr anyanyulnak ivadkai kztt olyan brsonyos, rvidszr fika ltott napvilgot, aminek az elfordulst addig irodalmilag nem tartottk nylvn. Ugyanennek az anyanylnak a msodik fialsbl 6 kisnyl szletett, amelybl egy ismt rvid szrzet volt. A falu plbnosa – Amde Gillett abb - mindkt llatot megvsrolta s azokat egymssal proztatatta, elkezdve a tenyszti munkt. Az els fialsbl hat rvidszr utd jtt a vilgra, a hdhoz feltnen hasonl sznben. Gillett tovbb folytatva a szaportst arra a felismersre jutott, hogy rvid szrzet egyedek prostsakor valamennyi ivadk rvid szrzet. Kezdetben a legtbb egyed valamilyen terheltsggel rendelkezett. Ilyen volt a rossz fogamzs, a gyenge libid, a rossz letkpessg s nevelkpessg, gyakran jelentkezett a szempillabeforduls, a szemgyullads s lgzszervi megbetegedsek. A rexek kztt gyakori a mszforgalom zavara, az angolkrra val hajlam. Valszn, hogy a rexek magzatkori elhalsa is jval nagyobb, mint a normlszrek.
Gillet abb 1924-ben a prizsi mezgazdasgi killtson hat selyempuhasg, vakondszer szrzet nyulat mutatott be, amely a killts szenzcijv vlt. Elnevezte e tpust a nyulak kirlynak, a gyakorlatban a kirly sz latin megfelelje a „rex” kerlt be. A plbnos tenyszete rvidesen 400 egyedre bvlt, ezzel a vilg egyetlen rex tenysztjv vlt. Az angol tenysztk egy milli francia frankot ajnlottak neki az llatokrt, de ezt nem fogadta el.
A korabeli szaksajtban az albbiakat rtk: „A hzinyulak kirlya, sajtsgos szrzetstruktrjnak ksznheten. Nagy jv ll eltte, hiszen mr a Prizsi Nemzetkzi Killtson is nagy feltnst keltett, minden szakmabeli megcsodlta, elnyerve a killts nagydjt. Jtt s gyztt. s v a jv. Amg minden ms hzinyl gereznjnak kidolgozshoz magas szint cserzstechnikra s a tmrok legjobb hozzrtsre volt szksg, hogy bellk kivl szrmt ksztsenek, addig a castor rex prmje a kidolgozott hdprm termszetes utnzatnak felelt meg. A nagy prizsi lapok felkaptk a hrt, a szrmeipar is felfigyelt r. Ezutn risi propaganda indult – a csoda hzinyl megkezdte hdt tjt Eurpban.”
Gillett abb mind a hat killtott nyulat tadta Kohler professzornak, aki a Strasburg melletti Thumenauban egy nagy mezgazdasgi birtokot vezetett. Az kzvettsvel rkeztek az els rexek 1925-ben Nmetorszgba, Svjcba s Ausztriba is. Az import llatok szaporodtak, a j zleti rzkkel rendelkez emberek letk nagy lehetsgt lttk meg, vlogats nlkl megvettek mindent, ami knlkozott. Az anyanyulakat vente ngy-t alkalommal fialtattk, dajka anyk al tettk a kisnyulakat, s amikor ezek ivarrett vltak, azonnal tenysztsbe is fogtk ket. Az llatok minsge mellkesnek szmtott. Mg a lgfl, sppedt ht s mar llatokrt is fantasztikus sszegeket krtek s adtak. 25-80 DM (nmet mrka) volt a killtsi katalgusokban megszabott r. 1926-27-ben mutatkozott a legnagyobb kereslet. Friedrich Joppich gy r errl: „Alighogy bemutattk killtson az els rexeket, risi fordulat llt be a hzinyltenysztsben. Nagy szlltmnyokat vsroltak fel s Skandinviba, Oroszorszgba, Japnba s szak-Amerikba is tbbfle sznbl vittek rex nyulakat. Rendkvl klns helyzet llt el Angliban: risi mennyisgben vettek Nmetorszgban rexeket, s onnan a vilg tbb orszgba rtkestettk azokat. Ennek ellenre volt egy figyelmeztet jel is: a nyersbripar nem fogadta a brket, mert gyenge minsgek voltak.” Emil Piegsa azt rta, hogy mg 10 pfennigrt se lehetett eladni a prmeket, ami a nagy kezdeti remnyek sszeomlst jelentette. De ennek ellenre sem kedvetlentette el az embereket a fajta tenysztstl. A Nmet Nyltenysztk Szvetsge (Deutsche Kaninchenzchter Verband) 1927-ben elfogadta a fajta standardjt.
A castor rex nyulakrl eleinte tvesen azt gondoltk, hogy nincs koronaszrk, csak aljszrzetk van. Filler emlti, hogy Lbeck krnykn, a francia rexektl fggetlenl jelent meg egy rvidszr tpus, amelynek szrzete azonban nem volt sima, mint a francik, hanem kiss hullmos lefuts s sokkal gyapjasabb tapints. Ezrt ezt a vltozatot eleinte „Woll-rex”-nek (gyapjas rex) nevezte el. 1927-ben Normandiban bukkant fel a normandiai rvidszr nyl.
1934-ben egy kispesti tenyszt nylllomnyban jelent meg olyan rex vltozat, amelynek szrmje az asztrachn prmhez hasonl. A vltozat szne fekete. 1936-ban ugyanilyen vltozat Angliban kk sznben kerlt napvilgra, s ott elneveztk „ast-rex”-nek, vagy „asztrachn-rex”-nek. Haznkban is bukkantak fel itt-ott rvid szr tpusok, de azok a rexek amelyeket a 30-as, 40-es vekben a killtsokon bemutattak, fleg nmet s egyes esetekben francia importllatok ivadkai voltak. Szaporodkpessgk ppen olyan kifogsolhatnak bizonyult, mint a klnbz szerzk a rexekrl ltalban kzltek (hik 1934, Nachtsheim 1936, Fischer 1939, Filler 1942, Anghi 1942). Ezrt mg a msodik vilghbor eltt s annak folyamn hamar felbukkantak, gyorsan npszerv vltak, de ppen olyan gyorsan el is tntek.
A ksbbiekben sportnyltenysztk karoltk fel a rex nyulak tenysztst. Az tletes, s kitart tenyszti munknak ksznhet, hogy a normlszr fajtknl megtallhat sszes sznvltozat ma mr a rex nyulaknl is megtallhat. A klnbz szn rex fajtk s sznvltozatok kzl csak a castor rexnek s a csincsilla rexnek van gazdasgi jelentsge, ezekrl nyerhetk olyan szp prmek, amelyekbl j ron rtkesthet bundk kszthetk. A tbbi sznnek s vltozatnak nincs gazdasgi jelentsge, kedvtelsbl tartjk ket.
A rex fajtk s vltozatok sokflesge miatt szmos orszgban tudunk nll vagy egyesleten belli szervezetekrl. Tbbhelytt kln knyv foglalkozik rendszerezskkel, a tenysztsi tudnivalkkal. kisebb s nagyobb szervezetek egyarnt foglalkoznak velk. Folyamatban vannak jabb kitenysztsi munkk is, gy Franciaorszgban gazdasgi clokkal is tenysztenek j rex vltozatokat. Haznkban alig foglalkoznak rex tenysztssel, csak nhny lelkes hobbitenyszt ismert.
Forrs: http://castorrex.hupont.hu/
Kp forrs: Kozk Krisztin
|